Zapalenie płuc u starszych osób – przyczyny, powikłania

Płuca seniora

Zapalenie płuc to zawsze jest niebezpieczna choroba, natomiast kiedy występuje w starszym wieku, to jej skutki mogą być znacznie poważniejsze. W starszym wieku występuje częściej, ponieważ wówczas mechanizmy obronne organizmu są wyczerpane, natomiast dochodzą jeszcze inne choroby przewlekłe osłabiające organizm, a także częstsze leżenie.

Przyczyny zapalenia płuc

Przyczyn wystąpienia zapalenia płuc może być dużo: zakażenie szpitalne w okresie pooperacyjnym, niedoleczone przeziębienie albo grypa. Ponadto zapalenie płuc u osoby leżącej występuje częściej niż u takiej, która jest aktywna fizycznie. Podobnie jak u tych, którzy palą papierosy i nadużywają alkoholu.
Chorobę można rozpoznać po typowych oznakach. Objawy zapalenia płuc u osób starszych to: kaszel, duszności, przyspieszony oddech, oddawanie wydzieliny. Kiedy tylko rozpozna się te objawy i zacznie podejrzewać chorobę, należy udać się do lekarza w celu potwierdzenia diagnozy. Może się też zdarzyć, że ze względu na inaczej funkcjonujący układ odpornościowy u osób w starszym wieku zauważenie objawów zapalenia płuc będzie niemożliwe.

Zapalenie płuc u starszych osób

Zapalenie płuc u starszej osoby wymaga szczególnej ostrożności. Nie ma mowy o zażywaniu jakichkolwiek lekarstw na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem (np. takich, które pozostały po innej chorobie tej lub innej osoby). Konieczne staje się całkowite dostosowanie do zaleceń lekarza prowadzącego.
Chorego można wspierać podczas choroby, np. przez oklepywanie pleców, co ułatwia odkrztuszanie i pozwala łatwiej oddychać. Oczywiście chory musi cały czas przebywać w ciepłej pościeli, co pomoże mu wrócić do sił. Wyleczenie jest bardzo ważne, bo inaczej można doprowadzić nawet do powikłań, np. pojawienia się ropni, wymagających osobnego leczenia.
Zapalenie płuc w starszym wieku zdarza się często, dlatego trzeba znać zalecenia postępowania w takim przypadku. Przede wszystkim będzie to natychmiastowa konsultacja z lekarzem, który wskaże, jakie kroki powinny być podjęte w następnej kolejności, aby przed ewentualnymi skutkami się ochronić.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *