Zaniki pamięci u starszych osób

mózg, pamięć seniorów

Kora mózgowa u człowieka staje się mniej sprawna, im więcej mamy lat. Dlatego też w wieku starszym pojawiają się różne związane z tym dolegliwości czy utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu.
Ze względu na osłabienie kory mózgowej, osłabiają się także poszczególne ośrodki, a wraz z nimi takie funkcje jak odbieranie informacji albo też ich przekazywanie.

Pamięć osób starszych

Najkrócej mówiąc, pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją. Zaburzenia pamięci u osób starszych nikogo nie dziwią, ale trzeba wiedzieć, że można zastosować konkretne działania, wspomagające poprawę pamięci, szczególnie tej krótkotrwałej. Zaniki pamięci w starszym wieku mogą być wyeliminowane do minimum, jeśli zastosuje się chociażby odpowiednie leki. Ważną sprawą okaże się też wysiłek fizyczny, bo dotlenienie mózgu sprawia, że cały organizm lepiej pracuje. W związku z tym i pamięć będzie lepsza.

Siedzenie przed telewizorem w starszym wieku nie musi być jedyną rozrywką – zawsze warto spróbować spotkań z innymi ludźmi w posobnym wieku, a takie spotkania najlepiej odbywać właśnie na świeżym powietrzu i wzbogacić o ruch, chociażby spacer. Za problemy z pamięcią u starszych osób odpowiada też brak snu i odpowiedniego odpoczynku, więc i o to trzeba koniecznie zadbać. Za sprawność w funkcjonowaniu mózgu odpowiada również dieta. Opiekunowie powinni pamiętać, aby zapewniać swoim podopiecznym jak najwięcej warzyw, owoców, ryb, orzechów, nasion. Jasne pieczywo należy zastąpić jasnym i wprowadzić dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zaburzenia pamięci można jeszcze niwelować przez stosowanie specjalnych pamięciowych treningów, np. prostego zapamiętywania nazw ulic czy nazwisk nowych sąsiadów.
Jeśli jednak mimo ćwiczeń sytuacja się nie polepsza w dużym stopniu, to trzeba pamiętać, że w starszym wieku trudno jest podejmować nowe wyzwania. Demencja czy też otępienie jest charakterystyczne dla seniorów. Pojawienie się jakichś niepokojących objawów powinno zostać skonsultowane ze specjalistą, który wskaże, jakie kroki należy podjąć.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *