Seniorzy bardzo często są smutni, rzadko wychodzą z domu, późno wstają. Stają się coraz mniej aktywni, narzekają na bezsenność, brak apetytu, słabą pamięć. Taki tryb życia nie wpływa korzystnie na stan zdrowia osób starszych. Brak aktywności ruchowej może też bardzo szybko spowodować utratę samodzielności w zakresie wykonywania podstawowych czynności. Aktywność fizyczna osób starszych nabiera więc szczególnego znaczenia. Nie każdy jednak rodzaj aktywności fizycznej jest dla osób starszych jednakowo korzystny.
Zacząć ćwiczyć można w każdym wieku, nawet już po przejściu na emeryturę, ważne, aby rodzaj aktywności dobrać do swojego stanu zdrowia. Aktywność fizyczna seniorów może zapobiegać wielu chorobom, w tym także chorobom serca. Szczególnie polecanym seniorom rodzajem aktywności są regularne spacery. Dla seniorów jest także angażujący pracę wielu mięśni nordic walking. Marsz to aktywność ruchowa osób starszych, która jest wyjątkowo naturalna, maszerować można więc nie tylko z kijkami. Seniorzy powinni pamiętać także o codziennej porannej gimnastyce. Osoby starsze mogą także pływać, jeździć na rowerze, czy zapisać się na kurs tańca towarzyskiego.
Aktywność osób starszych, a samopoczucie
Aktywność ludzi starszych nie powinna obejmować jedynie aktywności ruchowej. Dla seniorów równie ważne są kontakty społeczne. Bardzo korzystny wpływ na osoby starsze wywierają nie tylko kontakty z rówieśnikami, ale także z osobami młodszymi. Warto rozważyć udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wspólne zajęcia manualne czy działalność społeczną w ramach wolontariatu. Kontakty z innymi ludźmi są tak samo ważne, jak odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.
Aktywność fizyczna osób starszych korzystnie wpływa nie tylko na stan ich zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Pomaga w zachowaniu odpowiedniej wagi, poprawia wydolność serca i ruchomość stawów. Osoby starsze nie powinny się bać różnych form zarówno aktywności fizycznej, jak też kontaktów społecznych. Wpływają one bardzo pozytywnie na ich kondycję psychofizyczną. Więcej porad dla opiekunek.