Zaniki pamięci u starszych osób

Kora mózgowa u człowieka staje się mniej sprawna, im więcej mamy lat. Dlatego też w wieku starszym pojawiają się różne związane z tym dolegliwości czy utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Ze względu na osłabienie kory mózgowej, osłabiają się także poszczególne ośrodki, a wraz z nimi takie funkcje jak odbieranie informacji albo też ich przekazywanie.

Zapalenie płuc u starszych osób – przyczyny, powikłania

Zapalenie płuc to zawsze jest niebezpieczna choroba, natomiast kiedy występuje w starszym wieku, to jej skutki mogą być znacznie poważniejsze. W starszym wieku występuje częściej, ponieważ wówczas mechanizmy obronne organizmu są wyczerpane, natomiast dochodzą jeszcze inne choroby przewlekłe osłabiające organizm, a także częstsze leżenie.

Choroba Parkinsona – jakie są jej objawy i metody leczenia?

Choroba parkinsona należy do schorzeń neurodegeneracyjnych. Po raz pierwszy została rozpoznana i opisana w roku 1817 przez lekarza pracującego w Londynie Jamesa Parkinsona. Od jego nazwiska pochodzi nazwa tego schorzenia. To choroba, która rozwija się podstępnie i bardzo powoli. W jej efekcie następuje stopniowe zmniejszanie się sprawności zarówno intelektualnej, jak i ruchowej. Chorują na nią głównie osoby po 65. roku życia, zdarza się jednak, że choroba ta dotyka także osoby młodsze. W tym przypadku chorują osoby, które nie ukończyły jeszcze 50. roku życia. Choroba sprawia chorym problemy z wykonywaniem nawet tak bardzo prostych, codziennych czynności, jak: jedzenie posiłków, pisanie, zapinanie Czytaj więcej