Aby u osoby starszej nie doszło do niedożywienia, trzeba podjąć odpowiednie działania, kiedy zauważa się u niej brak apetytu. Często jest tak, że ona sama tego nie zgłosi, dlatego trzeba być wyczulonym na taką sytuację i zareagować w szybkim czasie.
Może się okazać, że brak apetytu u osób starszych jest spowodowany problemami z układem pokarmowym, zwalniającą przemianą materii, czasem brakiem zębów albo też pogłębiającą się depresją. Starsza osoba nie chce jeść także z powodu różnych innych chorób. A przecież energia, jaką się dostarcza wraz z pożywieniem, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Brak apetytu może skutkować pogorszeniem jakości życia, dlatego należy wiedzieć, jak mu przeciwdziałać.
Problemy z apetytem u seniorów
Aby pożywienie mogło być z większą chęcią spożywane, trzeba zastosować kilka cennych wskazówek. Po pierwsze, najlepiej aby posiłki były odpowiednio rozdrobnione, np. zblendowane, aby dzięki temu możliwe stało się ich prostsze spożycie. Po drugie, jeszcze przed podaniem posiłku czy przekąski trzeba zadbać o usunięcie tych elementów, z którymi starsza osoba mogłaby sobie nie poradzić, czyli pestek czy skórki z owoców.
W przypadku wystąpienia problemów z jedzeniem, trzeba też wykorzystać właściwe leki i suplementy diety. Oczywiście trzeba to skonsultować z lekarzem, aby dostosować jakość przyjmowanych preparatów do konkretnych możliwości i potrzeb danej osoby. Szczególnie przydatne okażą się witaminy, ekstrakty z ziół.
Można też zadbać o inne niż zwykle podawanie posiłków. Da się to zrobić na świeżym powietrzu, w towarzystwie innych osób. Talerz z posiłkiem może być ładnie przystrojony, a danie udekorowane za pomocą ziół. Oczywiście powinno to być takie jedzenie, które pacjent zawsze lubił jeść. W ten sposób można skutecznie oddziaływać na apetyt.
Brak łaknienia u osób starszych może mieć różne przyczyny. Czasem faktycznie potrzebna jest duża wiedza i konsultacja z lekarzem, a czasem wystarczy zmienienie podejścia do podawania posiłków, aby wywołać w seniorze chęć do jedzenia.