Nigdy nie jest za późno na rozwijanie aktywności fizycznej u starszych osób. Dzięki temu będzie można zauważyć pozytywne efekty w ich codziennym funkcjonowaniu. Co więcej, zapewniając starszym osobom ruch, można równocześnie zapewnić im rozrywkę, której nie raz tak bardzo potrzebują. Wyznaczanie nowych celów sprawi, że poczują nowe wyzwania i zaczną jeszcze pełniej przeżywać ten okres swojego życia.
Często jest tak, że starsze osoby prowadzą siedzący tryb życia – nie mają siły albo ochoty, żeby wyjść na zewnątrz i spędzić trochę czasu aktywnie, na świeżym powietrzu. Jeśli jednak wypracuje się w nich chęć aktywności fizycznej, można w szybkim czasie zauważyć prawdziwie zaskakujące rezultaty – i w podejściu do codziennych zadań, i w samopoczuciu.
Aktywność osób starszych świetnie wpływa na przedłużanie długości życia, wspiera przebieg chorób przewlekłych oraz poprawia sprawność umysłową.
Aktywność seniorów
Swoich podopiecznych trzeba namówić do ruchu, stosując odpowiednie argumenty. Przede wszystkim należy im uzmysłowić, że większa dawka ruchu na co dzień nie doprowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia, czego często się boją. Ruch to zdrowie, więc jeśli będzie stosowany regularnie i racjonalnie, to wyrządzi dużo pożytku, a żadnej szkody.
Aktywność ruchowa osób starszych nie wiąże się ze zbyt wymagającymi treningami – oczywiście wszystko trzeba dostosować do ich wieku i sprawności, ale zwykle wystarczą codzienne, nawet krótkie spacery, nordic walking, ćwiczenia rozciągające i koordynacyjne.
Aktywność ludzi starszych nie musi być ograniczona do domowego zacisza albo ścieżek wokół domu – jeśli tylko wyrażają chęć można ich z powodzeniem zapisać na siłownię, gdzie znajdą dostosowane do swoich możliwości ćwiczenia siłowe. Aktywność fizyczna seniorów niejedno ma imię. Trzeba tylko umiejętnie dostosować konkretne ćwiczenia treningowe do ich możliwości, a przez to będzie można poprawić ich sprawność oraz samopoczucie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że ruch wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu.