Język nie jest przeszkodą przy pracy z seniorami

Niemiecki dla Opiekunek

Wyjazdy do pracy do Niemiec z seniorami są coraz ciekawszą propozycją dla wszystkich osób zainteresowanych dobrze płatnymi zajęciami w kraju i za granicą. Cały czas wiele osób martwi się jednak, że ich znajomość języka niemieckiego jest dalece niewystarczająca, by mogli zaistnieć jako opiekun osób starszych. W praktyce opiekunki osób starszych wcale nie potrzebują bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego, a zdarza się, że pierwszy wyjazd do pracy ma miejsce w sytuacji, kiedy ukończony został tylko krótki kurs języka i opiekunka osób starszych ledwie co potrafi się przedstawić. I to na początek wystarcza.
Ile języka realnie potrzeba?

Bardzo ważne jest to, że w praktyce wcale nie potrzeba umiejętności krasomówczych. Opieka osób starszych to zadanie, które skupi się przede wszystkim na pomocy w codziennych czynnościach, a wszyscy ludzie są tacy sami. Każdy z nas tak samo je śniadanie czy bierze prysznic. Nie należy się spodziewać jakiejś wielkiej bariery kulturowej i zupełnie innego świata tylko dlatego, że przejechało się kilkaset kilometrów w kierunku zachodnim.
Co więcej, firmy pośredniczące w wysyłaniu pracowników do pracy biorą pod uwagę to, w jakim stopniu ktoś posługuje się językiem. Dlatego jeśli ktoś mówi trochę lepiej, może być wysłany do pracy z samotnym małżeństwem, a jeśli ktoś radzi sobie trochę gorzej, trafi do domu, gdzie rodzina potrzebuje wsparcia z seniorem, ponieważ jest bardzo zapracowana. W takim przypadku wymagane jest naprawdę absolutne minimum języka niemieckiego.

Kursy językowe

Opiekunki osób starszych mogą liczyć na pomoc w kwestii nauki języka. Zazwyczaj udostępniane są podstawowe materiały, na podstawie których można porozumiewać się w codziennych sprawach. Opieka osób starszych to dość zwyczajne sytuacje, ale trzeba też mieć na uwadze kilka kwestii związanych chociażby z wzywaniem pomocy medycznej. Tego typu rzeczy w całości są objęte kursami online, więc nawet jeśli ktoś zapomni, jak należy kupować w aptece określone produkty, może zajrzeć na stronę internetową i tam będzie to rozpisane.

ATERIMA MED dla swoich opiekunek i opiekunów oferuje kursy języka niemieckiego do pracy z seniorami

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *