Jakimi cechami powinna wykazywać się dobra opiekunka osób starszych?

opieka w niemczech

Nie da się ukryć, że opiekunki osób starszych bywają różne. Po niektórych widać na pierwszy rzut oka, że są bardzo zadowolone ze swojej pracy, bo chętnie opowiadają o swoich podopiecznych i dzielą się zabawnymi lub wzruszającymi historyjkami z ich życia. Inne z kolei stanowią ich totalną odwrotność. Są wiecznie sfrustrowane i zdenerwowane, dlatego każdy dzień w pracy traktują jak istną męczarnię i nie mogą się doczekać chwili, gdy wreszcie to wszystko się skończy. O tym, że opiekunka jest dobra, będzie więc świadczyć jej charakter. Musi się w nim pojawić kilka cech, które pozwolą jej zajmować się osobami starszymi.

Najważniejszą z tych cech jest bez wątpienia cierpliwość. Opiekunki w Niemczech muszą skrywać ogromne pokłady cierpliwości, gdyż osoby starsze nieraz zachowują się dosłownie jak dzieci – potrafią robić pod siebie, zapominać o podstawowych faktach i kłócić się, gdy tylko coś idzie nie po ich myśli. Najlepsze opiekunki mają więc łagodne usposobienie. Potrafią wykazać się wyrozumiałością, dzięki której nikt i nic nie jest w stanie wyprowadzić ich z równowagi. A to bardzo ważne, by w domu osoby starszej zawsze panował spokój. Opiekunka, która zajmuje się schorowanym człowiekiem, nie może swoją postawą negatywnie wpływać na jego zdrowie psychiczne czy fizyczne. Byłoby to totalnie nieodpowiedzialne. Praca opiekunki w Niemczech jest więc wymagająca.

Ogólne usposobienie, nastawienie psychiczne czy nawet cechy charakteru mają więc ogromny wpływ na jakość wykonywanej pracy, jednak nie wolno tu też zapominać o pewnych zdobytych umiejętnościach. Opiekunka pewnych rzeczy musi się oczywiście nauczyć. Największe szanse na zatrudnienie mają tutaj te osoby, które posiadają przynajmniej minimalne doświadczenie medyczne, zdobyte np. na praktykach w przychodni lub szpitalu. Mogą one zostać zatrudnione w większych klinikach. Opieka osób starszych nie polega bowiem wyłącznie na dbaniu o dobry nastrój podopiecznego. Nierzadko trzeba mu wykonać specjalny masaż lub przeprowadzić wraz z nim ćwiczenia rehabilitacyjne.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *