Dieta dla starszych osób

Dieta osób starszych

Kiedy przybywa nam lat zmieniają się nasze potrzeby, także te żywieniowe. Spora liczba seniorów nie przykłada jednak wagi do swojej diety. Stąd też pojawiają się różnego rodzaju problemy zdrowotne, które nie koniecznie są wynikiem tylko wieku. Jaka powinna więc być dieta dla osoby starszej?

Dieta dla seniora nie powinna w znaczący sposób odbiegać od racjonalnej diety osób młodych. Także seniorzy potrzebują pełnowartościowego białka, produktów dostarczających błonnika, warzyw i owoców oraz węglowodanów i dobrych tłuszczy. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Zdecydowana większość polskich seniorów to osoby w bardzo kiepskiej kondycji finansowej. Jeśli nie mogą liczyć na pomoc dzieci odżywiają się źle. Unikają kupowania warzyw i owoców, wysokiej jakości mięsa i ryb. Prowadzi to do braku składników odżywczych i problemów zdrowotnych, wiąże się także z utratą wagi i brakiem energii.

Dieta dla osób starszych

Dieta dla seniorów powinna uwzględniać 2 porcje ryb w tygodniu. Są one źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają krzepliwość krwi, podnoszą poziom dobrego cholesterolu, chronią przed miażdżycą, chorobami serca i układu krążenia. Dieta dla osób starszych powinna uwzględniać także nabiał, który jest najlepszym źródłem wapnia. Wraz z wiekiem w organizmie spada jednak poziom laktazy, słodkie mleko może więc wywoływać u starszych osób dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zamiast mleka seniorzy mogą pić maślankę, jogurty i kefir. Dieta osoby starszej nie może pomijać również roślin strączkowych. Zalecana porcja dla seniorów to dwie porcje w ciągu tygodnia. Seniorom polecane są również gotowane na parze warzywa, które zapobiegają miażdżycy i opóźniają procesy starzenia się. Jeśli opiekujemy się starszą osobą musimy pilnować, aby dostawała ona 5 posiłków dziennie. Osoby starsze często mają bardzo słaby apetyt. Urozmaicajmy więc posiłki, przygotowujmy dla nich dania smaczne i kolorowe, ale nie zmuszajmy ich do jedzenia. Pamiętajmy także, że osoby starsze często nie odczuwają pragnienia, nie zapominajmy więc o napojach. Więcej informacji o tym jak dbać o podopiecznego znajdziesz w tym artykule.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *