Demencja – Choroba osób starszych

Demencja - choroba osób starszych

Wiedząc, czym jest demencja, znacznie łatwiej przychodzi nam zrozumienie osób starszych. Choroba ta spotyka niemal wszystkich ludzi w podeszłym wieku, dlatego też warto dowiedzieć się, z jakimi problemami borykają się te osoby i w jaki sposób można im pomóc.

Co to jest demencja starcza?

Jest to postępująca choroba mózgu, która odznacza się spadkiem wszystkich wyższych funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, czy rozumienie. Często osoby dotknięte demencją mają problemy z wyrażaniem emocji, wahania nastrojów, stany lękowe, a nawet depresję. Pamiętają wiele wydarzeń z życia, lecz mają problem z przypomnieniem sobie wątków z dnia bieżącego lub poprzedniego. W każdym przypadku jest to bardzo ciężkie doświadczenie zarówno dla osoby chorej, jak i jej najbliższych.

Wiele osób podkreśla, że chorzy na demencję stają się bardzo nieznośni i uciążliwi, mogą zacząć się awanturować i robić problemy z sytuacji, które kompletnie tego nie wymagają. Takie zachowania należy jednak zaakceptować i nauczyć się radzić sobie z nimi, ponieważ nie będziemy w stanie nic już zmienić.

Jakie są oznaki demencji?

Osobom, które nie wiedzą, co to znaczy demencja starcza, polecamy zapoznać się z poniższymi objawami. Może to rozjaśnić nam sytuację i pozwolić zrozumieć starszego człowieka. Najczęściej rozpoczyna się od problemów z zapamiętywaniem prostych rzeczy, przez co większość obowiązków staje się dla chorego wyzwaniem. Cierpiący na demencję mają również trudności w planowaniu zadań i rozwiązywaniu problemów, a także w orientacji czasowej. Dlatego właśnie często nie wiedzą, która jest godzina, czy jaki dzisiaj mamy dzień, za to doskonale pamiętają stare daty.

Wielu chorym zdarza się miewać problemy z czytaniem, mówieniem i pisaniem, często wygląda to tak, jakby osoba starsza cofnęła się do wieku przedszkolnego, gdzie dopiero wszystkiego się uczy. Mogą także wystąpić problemy ze wzrokiem oraz słuchem. A także zmiany nastroju i niechęć do społeczeństwa.

W jaki sposób można pomóc osobie chorej na demencję?

Kiedy wiemy już, co to jest demencja starcza i jesteśmy pewni, że bliska nam osoba cierpi na tę chorobę, w pierwszej kolejności starajmy się namówić ją na wizytę u lekarza. Tam zostaną przepisane odpowiednie leki, które złagodzą objawy choroby, Ponadto musimy oswoić się z nową sytuacją i nauczyć się akceptacji i zrozumienia wielu sytuacji, które nas spotkają.
—–

Przeczytaj więcej na temat demencji w Poradniku ABC – Demencji 

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *