Czy każda firma potrzebuje headhuntera?

Headhunter, czyli prawdziwy mistrz perswazji, potrafi nakłonić niemalże każdego pracodawcę do skorzystania z własnych usług. I trudno się temu dziwić. Łowcy głów nieraz obiecują cuda na kiju, ale choć to dziwne, przeważnie udaje im się dotrzymać danego słowa. Czy jednak każda firma, która chce dobrze funkcjonować na rynku, musi koniecznie skorzystać z ich usług? Co może dać jej tego typu współpraca i czy ma ona jakiekolwiek wady (prócz tych związanych z finansami)?

Niektórzy twierdzą, że headhunterzy są dosłownie niezastąpionymi ekspertami od rekrutacji. Według nich bez tych fachowców niemożliwe byłoby skompletowanie dobrego zespołu do pracy, a zwłaszcza w sytuacji, gdy firma potrzebowałaby ludzi znających się na nietypowych dziedzinach. Trochę prawdy w tym jest. Wszyscy łowcy głów są bowiem odpowiednio przeszkoleni do wykonywania swojej pracy. Zdecydowanie znają się na rzeczy. Posiadają szerokie doświadczenie i dysponują bardzo specjalistyczną wiedzą, której przeciętny pracodawca nie jest w stanie nawet zdobyć. Headhunters bezustannie działają na rynku pracy i znają go od podszewki. Potrafią się po nim płynnie poruszać, wynajdując tych konkretnych pracowników, którzy w danym miejscu są akurat potrzebni. Każdy, kto prowadzi swoją firmę, wie zresztą, jak trudne bywa rekrutowanie nowych osób. To proces czasochłonny i skomplikowany, który nie zawsze daje zresztą dobry efekt końcowy. Powierzając go headhunterowi, można mieć niemalże stu procentową pewność, że cała rekrutacja zakończy się powodzeniem. Daje to pracodawcom spore poczucie bezpieczeństwa i spokój. Niech każdy po prostu zajmuje się tym, w czym jest najlepszy.

Spore wątpliwości wzbudza jednak to, czy head hunter rzeczywiście może tak dobrze wiedzieć, kogo właściwie potrzebuje konkretna firma. A jednak tak się dzieje. Headhunting pozwala na dotarcie do tysięcy osób, spośród których wybiera się te, które rzeczywiście poradzą sobie na wybranej posadzie. Oczekiwania właścicieli firm nieraz są natomiast zbyt wygórowane. Dobry łowca głów potrafi je zminimalizować.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *