Ćwiczenia w starszym wieku to wręcz podstawa dla lepszego i sprawniejszego funkcjonowania oraz do lepszego samopoczucia. Nawet mając 60 czy 70 lat, można cieszyć się pełną sprawnością pod warunkiem, że się do tego przyłożymy i podejmiemy pewien wysiłek. Duża odpowiedzialność leży po stronie opiekunek, które są w stanie przekonać za pomocą właściwych argumentów, że ruch to zdrowie i że warto go podejmować na co dzień.
Ćwiczenia dla starszych są tak pomyślane, aby odpowiadały na możliwości ich organizmu, przez co nie przemęczą ich. Zamiast tego pomogą lepiej funkcjonować. Na początek koniecznie należy przeprowadzić rozgrzewkę, aby przygotować się do następnych czynności. Jeśli się jej nie wykona, to trening zakończy się kontuzją. Najlepiej sprawdzą się krążenia ramion wykonywane w lekkim rozkroku, następnie krążenia bioder oraz krążenia stóp. Warto poszukać takich ćwiczeń, które nie obciążają stawów i kolan, aby nie doszło do niepotrzebnych urazów mimo wykonania rozgrzewki.
Ćwiczenia dla osób starszych
Aby ćwiczenia dla starszych osób mogły być całkowicie bezpieczne, trzeba je wykonywać powoli i precyzyjnie. Do tego przyda się przyjęcie stabilnej pozycji.
Przykładowy zestaw na ok. pół godziny treningu to: uginanie nóg w pozycji leżącej, wykrok w pozycji leżącej, nożyce, unoszenie nogi z klęku podpartego, unoszenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, skłony tułowia. To jedynie przykłady, ale takich ćwiczeń może być oczywiście dużo więcej. Bardzo ważne są ćwiczenia koordynacyjne dla osób starszych, bo usprawniają wykonywanie codziennych czynności. Trzeba też pamiętać o ćwiczeniach izometrycznych, które polegają na rozciąganiu mięśni i wzmacnianiu kości. W tym wieku nogi powinny się cieszyć dużą sprawnością, dlatego warto wykonywać osobny zestaw ćwiczeń na nogi.
Aktywność fizyczna 60 plus
Ćwiczenia po 60. roku życia są możliwe – wystarczy jedynie się do tego przekonać, a niemal od razu można zauważyć pozytywne rezultaty ruchu. Sprawiają one bardzo dużo przyjemności, ponieważ pomagają zająć czas i jednocześnie uzyskać dobre wyniki fizyczne. Pobudzenie układu nerwowego to jedna z zalet ruchu u seniorów – ułatwia życie i pozytywnie nastraja.