Cukrzyca w podeszłym wieku

cukrzyca, cukier

Po 65. roku życia ludzi starszych często dotyka problem cukrzycy. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem tkanki stają się coraz bardziej oporne na działanie insuliny, przez co organizm produkuje jej mniej. Starsze osoby często są zmuszone brać wiele leków, w tym przeciw nadciśnieniu, a to negatywnie wpływa na wydzielanie się insuliny.


Cukrzyca starcza, jeśli zaczyna doskwierać w podeszłym wieku, to ma inne objawy niż u młodych osób. W związku z tym nieco trudniej ją rozpoznać. W każdym razie konieczne jest jej leczenie. Aby rozpoznać tę chorobę, warto zwracać uwagę na następujące objawy: zmiany w osobowości, pogorszenie pamięci, gorsze samopoczucie, zaburzenia widzenia, częstomocz, infekcje i zakażenie grzybicze, problemy ze snem. Problem polega na tym, że takie objawy uwidaczniają wiele innych chorób, dlatego nie od razu kieruje się swoja uwagę właśnie na cukrzycę.

Cukrzyca osób starszych

Cukrzyca u osób starszych wymaga zastosowania pewnych konkretnych środków. Przede wszystkim będzie to zmiana diety. W tym przypadku jest o tyle łatwiej, że zalecenia dietetyczne przy cukrzycy w każdym wieku są takie same. Przede wszystkim należy dążyć do zjadania przez seniorów 4-5 posiłków dziennie – mniejszych porcji w regularnych odstępach, zamiast smażenia trzeba zacząć posiłki gotować na parze, dusić czy piec bez dodatku tłuszczu. Słodycze i fast foody raczej powinny zniknąć z codziennego jadłospisu. Tak samo jak cukier, tak i sól powinna znaleźć się w posiłkach w jak najmniejszej ilości. Oczywiście, jeśli pacjent jest w starszym wieku, to trudno będzie zmienić jego przyzwyczajenia żywieniowe. Niemniej jednak zawsze warto próbować stosować jakieś zamienniki, np. zamiast soli dodawać do potraw więcej ziół, aby w ten sposób poprawiać smak.
Nie sposób nie wspomnieć o tym, jak ważny jest ruch, kiedy występuje cukrzyca wieku starczego.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna nie musi być wzmożona, wystarczą codzienne spacery czy nordic walking, aby wspierać leczenie choroby. A jeśli ktoś da radę, to można z powodzeniem stosować także pływanie czy jazdę na rowerze.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *