Cechy dobrej opiekunki do osób starszych

Senior

Jesteśmy coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem. A to oznacza, że w naszym kraju przybywa osób starszych. Wiele z nich wymaga opieki. Nie zawsze tą opiekę są w stanie zapewnić im osoby najbliższe. Coraz więcej osób powierza więc opiekę nad schorowanymi czy zniedołężniałymi rodzicami opiekunkom. Znalezienie dobrej opiekunki do osób starszych nie jest wbrew pozorom takie proste. Nie każda osoba, która chce pracować, jako opiekunka osób starszych ma cechy charakteru, które sprawiają, że jest dobrą opiekunką.

Jakie są cechy dobrej opiekunki osób starszych?

Jedną z cech, która powinna wyróżniać opiekunkę osoby starszej jest cierpliwość. Osoby starsze bywają nie tylko uparte, ale także złośliwe i rozdrażnione. Cierpliwość jest więc jedną z najbardziej pożądanych cech u dobrej opiekunki osób starszych. Powinna to być także osoba wyrozumiała i empatyczna. Pożądane cechy to także asertywność, odporność na stres, opanowanie. Opiekunka powinna być również troskliwa, opiekuńcza. Osoby starsze nie są pozbawione emocji. Umiejętność okazywania im szacunku to cecha, którą powinna wyróżniać dobrą, profesjonalną opiekunkę. Nie może być mowy o przemocy psychicznej lub fizycznej wobec podopiecznych.

Opiekowanie się seniorami, zwłaszcza tymi, którzy zmuszeni są do leżenia w łóżku to ciężka praca fizyczna. Stąd też oprócz cech charakteru, które wymieniliśmy wyżej, dobra opiekunka powinna być osobą o dobrej kondycji fizycznej. Osoby, które poszukują opiekunek dla swoich najbliższych wymagających często całodobowej opieki poszukują także osób, które są dyspozycyjne przez 24 godziny. Praca opiekunki może się wiązać także z pracą w weekendy kosztem prywatnego życia opiekunki. Warto o tym pamiętać, kiedy zdecydujemy się opiekować osobami starszymi. Nie trzeba chyba dodawać, że dobra opiekunka powinna być osobą uczciwą i odpowiedzialną.

Opieka nad starszą osobą wymaga nie tylko dobrej kondycji fizycznej, ale także wiele cierpliwości, empatii i wyrozumiałości. Nie jest to więc praca, z którą poradzi sobie każdy. Takie są właśnie cechy dobrej opiekunki.

 

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *